شغل آتش نشانی | اطفای حریق چیست | فروشگاه اطفا تجهیز

شغل آتش نشانی | اطفای حریق چیست | فروشگاه اطفا تجهیز

شغل آتش نشانی: اطفای حریق عملیاتی است که برای جلوگیری از گسترش و خاموش کردن آتش سوزی های ناخواسته قابل توجه در ساختمان ها ، وسایل نقلیه و زمین های جنگلی انجام می شود. یک آتش نشان برای محافظت از جان ، مال و محیط زیست آتش را سرکوب می کند.آتش نشانان به طور معمول آموزش فنی بالایی می بینند. این شامل آتش نشانی ساختاری و اطفای حریق در مناطق وحشی است. آموزش های تخصصی شامل اطفا حریق هواپیما ، اطفا حریق کشتی ، اطفا هوایی ، اطفا حریق دریایی و اطفا حریق در مجاورت است.

شغل آتش نشانی | اطفای حریق چیست | فروشگاه اطفا تجهیز

یکی از مهمترین خطرات مرتبط با عملیات اطفا حریق ، محیط سمی ایجاد شده توسط مواد قابل احتراق است . چهار خطر عمده عبارتند از: دود ، کمبود اکسیژن ، افزایش دما و جوهای مسموم. خطرات اضافی شامل سقوط و فروپاشی ساختاری است که می تواند مشکلات پیش آمده در یک محیط سمی را تشدید کند. برای مقابله با برخی از این خطرات ، آتش نشانان دستگاه تنفسی مستقل دارند .

اولین گام در عملیات اطفا حریق شناسایی برای جستجوی منشا آتش سوزی و شناسایی خطرات خاص است.

آتش می تواند با آب ، سوخت یا حذف اکسیدان یا مهار شعله شیمیایی خاموش شود. اگرچه ، زیرا آتش سوزی ها بسته به عناصر درگیر طبقه بندی می شوند ، مانند روغن ، کاغذ ، برق و غیره ، ممکن است نوع خاصی از کپسول آتش نشانی مورد نیاز باشد. طبقه بندی براساس نوع آتش سوزی است که خاموش کننده برای آن مناسب تر است. در ایالات متحده ، انواع آتش سوزی توسط انجمن ملی حفاظت از آتش شرح داده شده است .

سیستم اعلام حریق | دستگاه اعلان حریق | فروشگاه آذین

تاکتیک ها و ابزارهای تاریخی

در قرن ۳ قبل از میلاد ، یونانی اسکندریه ای به نام Ctesibius یک پمپ نیروی مضاعف به نام سیفونا ساخت. هنگامی که آب در محفظه بالا می آمد ، هوای داخل آن را فشرده می کرد ، که باعث می شد آب از طریق لوله و نازل به صورت جریان ثابت خارج شود.

شغل آتش نشانی

در قرن شانزدهم ، از سرنگ ها به عنوان ابزار اطفا حریق نیز استفاده می شد ، بزرگترها روی چرخ سوار می شدند. روش سنتی اطفا حریق که دوام آورد ، تیپ سطل بود که شامل دو خط افراد تشکیل شده بین منبع آب و آتش بود.

به طور معمول ، مردان در یکی از صف ها از طریق سطل های پر آب به سمت آتش عبور می کردند در حالی که در خط دیگر زنان و کودکان سطل های خالی را به عقب رد می کردند تا دوباره پر شوند.

ماشین های آتش نشانی

در قرن هفدهم اولین “ماشین های آتش نشانی” به ویژه در آمستردام ساخته شدند. در سال ۱۷۲۱ ، ریچارد نیوشام ، مخترع انگلیسی ، یک ماشین آتش نشانی محبوب ساخت که اساساً جعبه ای مستطیل شکل بود که روی چرخها با استفاده از تیپ سطل پر می شد و مخزنی تهیه می کرد در حالی که پمپ های مجهز به قدرت دستی فشار آب کافی را برای از بین بردن آتش سوزی فراهم می کردند.

شغل آتش نشانی

وظایف آتش نشان

اهداف یک آتش نشان نجات جان ، حفاظت از اموال و حفاظت از محیط زیست است. آتش سوزی می تواند به سرعت گسترش یابد و زندگی بسیاری را به خطر بیندازد ، اما با استفاده از فنون مدرن اطفا حریق ، اغلب می توان از فاجعه جلوگیری کرد. برای جلوگیری از شروع آتش سوزی ، وظایف یک آتش نشان می تواند شامل آموزش عمومی در مورد ایمنی در برابر آتش سوزی و انجام بازرسی های آتش سوزی از مکان ها برای بررسی پایبندی آنها به کدهای آتش نشانی محلی باشد.

خفه کردن آتش

در برخی موارد ، استفاده از آب نامطلوب است. دلیل این امر این است که برخی از محصولات شیمیایی با آب واکنش می دهند و گازهای سمی تولید می کنند، یا حتی ممکن است هنگام تماس با آب (مثلاً سدیم )، سوختن، دیدن مواد واکنش پذیر در آب ، بسوزند.

مشکل دیگر این است که برخی از محصولات روی آب شناور هستند ، مانند هیدروکربن ها (بنزین ، روغن و الکل و غیره). سپس یک لایه سوزان می تواند توسط آتش پخش شود. اگر مخزن سوخت تحت فشار در معرض خطر قرار گیرد ، لازم است از شوک های گرمایی که در صورت پاشش با آب خنک کننده مخزن آسیب می رساند ، جلوگیری کنید رفع فشار ممکن است یک BLEVE تولید کند (انفجار بخار در حال انبساط مایع در حال جوش). آتش های الکتریکی را نمی توان با آب خاموش کرد زیرا آب می تواند به عنوان یک رسانا عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید